„Sztuka edukacji” to cykl dorocznych konferencji dotyczących szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych.
„Sztuka edukacji” to spotkania praktyków i praktyczek zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży — zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele, pedagodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Wspólnie szukamy miejsca dla kultury i sztuki w szkole oraz zastanawiamy się, jak możemy się uzupełniać. Poprzez prezentację dobrych praktyk wskazujemy wartości wynikające ze współpracy między środowiskami przy realizacji projektów. Inspirujemy i budujemy sieci kontaktów, konferencje są bowiem świetną okazją do nawiązania relacji, które mogą stać się początkiem wspólnych projektów, oraz do propagowania idei, że kultura jest niezbędnym narzędziem, by funkcjonować w społeczeństwie.
Pierwsza konferencja z tego cyklu odbyła się w listopadzie 2013 roku w Zachęcie pod hasłem „Sztuka edukacji. Kultura i sztuka w programach nauczania”. Druga, zatytułowana „Sztuka edukacji. Artysta wraca do szkoły”, miała miejsce w październiku 2014 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku. Rok później gościliśmy w galerii BWA w Zielonej Górze, a konferencja nosiła tytuł „Sztuka edukacji. Konieczności, możliwości, potrzeby”. W 2016 roku konferencja „Sztuka edukacji. Nowocześni edukatorzy – pasjonaci z wizją” odbyła się w Kielcach, a współorganizował ją Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” oraz Wzgórze Zamkowe – Institute of Design Kielce.
W roku 2017 konferencja znów odbyła się w Zachęcie, ale tym razem przyjrzeliśmy się edukacji kulturalnej w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii i Wychowawczych. Temat ten kontynuowaliśmy również rok później podczas konferencji „Sztuka edukacji. Sztuka zaangażowania” w Radziejowicach. Z kolei w 2019 roku gościliśmy w Bytomiu, gdzie we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu, Bytomskim Centrum Kultury, Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK oraz CSW Kroniką zorganizowaliśmy konferencję „Sztuka edukacji. Przestrzeń uważnych relacji”.
W ubiegłym roku po raz pierwszy temat naszego spotkania zawęziliśmy do jednej dziedziny – fotografii. Nowa była dla nas również forma konferencji, która ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się online. Konferencja „Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu” zorganizowana została we współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie i Fundacją Powiększenie a partnerem wydarzenia był Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.